Érsebészet – Visszér Ambulancia – Veszprém

Érsebészeti magánrendelés – Visszeresség szakorvosi kezelése

Érsebészeti szakvizsgálat, konzultáció
és kezelés vagy műtét

Előzetes időpont egyeztetés után kerül sor a konzultációra és az első szakvizsgálatra.

Ez egy általános vizsgálatból és egy speciális  érsebészeti szakvizsgálatból áll, mely során a visszerek elhelyezkedése, lefutása, kiterjedése mellett meggyőződünk, hogy egyéb érbetegség/ mélyvénás vagy artériás elzáródás/ nem áll fenn. Természetesen doppler , illetve színes ultrahangvizsgálat minden alkalommal a vizsgálat részét képezi.

Ez után lehetőség van arra, hogy  azonnal kezeléssel folytassuk a terápiát, kis kiterjedésű seprűvénák esetén akár azonnali, végleges eredmény is elérhető!

DR. SKRIBEK Levente

érsebész főorvos, visszér-specialista

Visszér kezelése

Főként az alsóvégtagi visszerek kóros kitágulását, illetve az áramlási irány megfordulása következtében kialakuló oedema, fájdalom, -nehézláb érzés okozta tünteket nevezzük visszerességnek.

Több formája ismert, egy alapos általános és ultrahangos vizsgálat alapján tudunk személyre szabott terápiás tervet felállítani gyógyulni vágyó pácienseinknek.

Amennyiben csak felületes apró seprűvénák, retucularis visszértágulatok okoznak panaszokat, és ultrahangos vizsgálat alapján főtörzsi műtét nem szükséges, úgy lehetőség van azonnal injekcios kezelést, ragasztásos perforans véna kezelést, radiofrekvanciás mikrotűs scleroterápiát végezni.

Az utóbbi 15 évben a hagyományos műtéti eljárásokat felváltották a modern, endovénás (éren belül végzett) műtéti típusok, (lézeres, radiofrekvenciás műtétek), azonban manapság léteznek érzéstelenítést sem igénylő eljárások, ezek közül a ragasztásos technika a legkiforrottabb. E módszerek előnyei a hagyományos nyitott műtéttel szemben:

  • nincs műtéti metszés a lágyékhajlatban
  • minimális a műtét utáni bevérzés a szövetek között, nincs sebfájdalom
  • a műtét után közvetlenül felkelhet, lábra állhat a beteg, nincs szükség kórházi megfigyelésre, a műtétek ambulánsan elvégezhetőek
  • a műtét érzéstelenítés nélkül, illetve helyi érzéstelenítésben végezhető, nem szükséges gerincközeli érzéstelenítés vagy altatás
  • a szúrások, metszések hiánya miatt kitűnőek az esztétikai eredmények
  • a műtét után a paciens akár azonnal ismét munkába állhat, nincs hosszú táppénzes időszak
  • a hosszú távú eredmények nem különböznek a hagyományos műtét eredményeitől

Krónikus vénás elégtelenség

Krónikus vénás elégtelenség alatt általában billentyűelégtelenség miatt kialakult tüneteket értük. E tünetek járhatnak a felületes ágak kitágulásával, megnyúlásával, kanyargóssá válásával ( varicositas) , de látható varicositas nélkül is jelentkezhetnek a visszérbetegségre jellemző tünetek  nehézláb érzés, lábdagadás, feszülés ) melyek hátterében leggyakrabban a mélyvénák billentyűinek elégtelensége áll.

A nyugati társadalmakban a krónikus vénás elégtelenség (CVI) gyakorisága 7-9%, a visszeresség pedig nőknél 30%-ban, férfiaknál 25%-ban fordul elő. A varicositas előfordulása Magyarországon még ennél is magasabb., Bihari Imre vizsgálatai alapján a lakosság közel 60%-a érintett e betegségben.

A betegség kialakulását befolyásolja a nem, hormonális hatások, a munkavégzés típusa (álló, ülőmunka, fizikai munka), testsúly, örökletes hajlam, bizonyos veleszületett betegségek.

A visszeresség típusai

A visszeresség típusai alapján megkülönböztetünk főtörzsi, ( vena saphena magna, ill. parva, ), elégtelen perforans ágakból eredő, mellékági, illetve reticularis jellegű típusokat és sokakat érintő apró hajszálereket, teleangiectasiákat.  A visszérbetegség súlyos szövődménye a lábszárfekély kilakaulása.  A különböző visszér típusok elkülönítése, illetve a lábszárfekély okainak feltárása az eltérő kezelési módok miatt fontos. A vizsgálatot minden esetben érsebész/ angiológus végezze, a vizsgálat során a végtagok ultrahangos vizsgálata nélkülözhetetlen.

A visszeresség kezelése

A visszeresség kezelésének alapjait modern visszérműtét és/vagy injekciós scleroterápia képezi, melyeket kompresszios harisnya viselésével, szükség esetén gyógyszeres kezeléssel egészítünk ki. Kevert, artériás és vénás vérkeringési elégtelenség miatt kialakuló fekély esetén artériás helyreállító érműtét is szükséges.

A vénás rendszer akut betegségei

vénás rendszer akut betegségeit a gyulladással és vérrög képződéssel-thrombozissal járó formák képezik. E betegségek felismerése, elkülönítése súlyos későbbi szövődmények megelőzését teszi lehetővé.

X